20 жовтня - Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

20 жовтня 2016 року в 11:00 в конференц-залі Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, вул. Я. Гашека, 2а (2 поверх) відбулась прес-конференція, присвячена Всеукраїнському дню боротьби з раком молочної залози. Журналісти зустрілись із головним лікарем ЛОДРЛДЦ Ігорем Ковальчуком, заступником головного лікаря з медичної частини Орестом Трілем, завідувачем мамологічного відділення Романом Іванцівим, на консультантом з управління субпроектом "Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологі у Львівській області" Христиною Пак.

Щороку 20 жовтня в Україні відзначають День боротьби з раком грудної залози. Це не означає, що даній проблематиці приділяють лише один день в році, але сьогодні хороший шанс нагадати усім жінкам, що життя у ваших руках - зазначив головний лікар регіонального онкоцентру Ігор Ковальчук.

Рак грудної залози найбільш розповсюджений вид раку у жінок як в Україні, так і у світі. Нажаль, найчастіше він уражує молодих жінок репродуктивного віку від 45 років з піком захворювання у 55-65рр.

У 2015 році у Львівській області первинно діагностовано 833 випадки раку грудної залози, 10 з яких – у чоловіків. Майже 8% пацієнток не прожили 1 року з часу встановлення діагнозу, оскільки діагностування на ІІІ-ІVстадіях (20% виявлених випадків) – мінімізує шанси на одужання. Уже за 9 міс 2016р. вперше встановлений рак грудної залози зафіксовано у 561 жінки. Може стверджувати, що рівень захворюваності помірно зростає.

  

Питання ранньої діагностики та попередження раку серед жінок в Україні стоїть дуже гостро. На жаль, дуже багато жінок виявляють рак вже на пізніх стадіях, хвороба запущена і в результаті знижується ефективність лікування та одужання.

Загалом двома основними проблемами як для Львівської області, так і для України в цілому залишаються пізня діагностика та висока смертність від онкозахворювань, а також значна вартість та складність лікування при пізній стадії, оскільки в цих випадках є необхідність використовувати повний арсенал дороговартісних методів комбінованого лікування (операція, хіміотерапія, променева терапія). 

                               

Майже 14 тисяч українок щороку стикаються з діагнозом рак (статистика без окупованих областей). Щороку помирає від цього раку майже 6 тис жінок в Україні. 

Щогодини в Україні виявляють рак грудей у 3 жінок, 1 жінка від нього помирає. 

З віком ризик розвитку раку зростає, так у віці 45-55 років – 1 випадок на 1000 жінок в рік, у віці 60-70років – уже 2 випадки раку грудей на 1000 жінок. А впродовж 10 років серед 100 жінок в 1-2 жінок буде виявлено рак грудей.

Для попередження раку грудної залози використовують від елементарних до високоефективних методів діагностики, звичайно кожен з них має свої переваги та недоліки.

Золотим стандартом у діагностиці раку грудної залози є мамографія, яка дозволяє виявити пухлину від кількох мм, а це І стадія з 95% шансів на одужання. Проте мамографія як різновид променевої діагностики є джерелом опромінення, тому її рекомендовано застосовувати для жінок між 45-65 рр - наголосив Орест Тріль.

Роман Іванців розповів про розвиток науки у хірергії моголочної залози: від інвалідизуючих операцій до сучасних органозберігаючих, малоінвазивних втручань. У мамологічному відділенні онкоцентру широко використовують малотравматичні операції за медичними показами при ранніх стадіях виявлених пухлин. У мамологічному відділенні рівень застосування органоощадних операцій досягнув 28% і застосовується в повному спектрі (від лампектомій, квадрантектомій до переміщення тканинних клаптів і застосування імплантів). 

Христина Пак розповіла про поступ у реалізації проекту: адже проведено вже основні закупівлі медичного обладнання, це і обладнання для малоінвазивної хірургії, і для променевої діагностики, і лабораторне обладнання.

Усі закупівлі проводяться за правилами Світового банку, більшість закупівель є міжнародними, що дає змогу брати участь виробникам медичного обладнання. Усі оголошення про закупівлі, в тому числі їх результати публікуються на офіційних сайтах департаменту охорони здоров’я та Львівської ОДА. Найближчу поставку обладнання очікуємо вже до кінця року.

Розпорядженням голови ЛОДА створено Міжрайонні скринінгові центри у м. Львові (обласний та міський), Дрогобичі, Стрию, Самборі та Червонограді. У центрах буде встановлено цифрові мамографи, кольпоскопи, гінекологічні крісла та УЗД.

                         

Важливим у проекті є запровадженняЕлектронного реєстру жінок у Львівській області. Маючи таку базу жінок, інформацію про їхній вік – ми зможемо запрошувати жінокнайперше з групи ризику на обстеження в найближчий до них діагностичний центр, моніторити результати та відслідковувати рівень жінок, що не залучені до скринінгу, впливаючи на них через засоби ЗМІ та медичну мережу.

Велику увагу в рамках проекту приділятиметься навчанню лікарів у лікуванні раку шийки матки та грудної залози. В рамках проекту вже були поїздки у Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC), Клініку св. Рафала Сканмед у Кракові (Польща). Наступним етапом буде навчання мамологів області та цитологів, зміцнення управлінських кадрів онкологічної служби щодо впровадження скринінгу та навчання фахівців міжрайонних скринінгових центрів.

І найголовніше – вже найближчим часом будемо розпочинати роз'яснювальну, інформаційну кампанію серед жінок – їхнє життя залежить від їхньої відповідальності за власне здоров’я: регулярні і вчасні обстеження можуть врятувати їхнє життя - наголосила Христина ПАК

Але ми чудово розуміємо, що будь-які наші заходи не будуть ефективними допоки ми – жінки – в повній мірі не зрозуміємо, що тільки регулярне обстеження і слідування рекомендаціям лікарів – є запорукою жіночого здоров’я!

Фото