Про стан реалізації субпроекту "Онкопревенція" у газеті "Ваше здоров'я"

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

Про стан реалізації субпроекту "Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області"" для Медичної газети України "Ваше здоров'я" розповідає Христина Пак, консультант з управління субпроекту.

Субпроект «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області» виявився найвдалішим серед усіх, запроваджених у рамках спільного зі Світовим банком проекту МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». На Львівщині укладено майже всі договори, відбулися перші поставки обладнання. Відтак регіон став лідером серед інших областей України в освоєнні коштів, виділених під цей проект.

ВЗ?На якому етапі реалізації перебуває субпроект «Онкопревенція та впровад­ження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області»?

vz-11-12_2017_stranytsa_17_yzobrazhenye_0001Христина ПАК, консультант із питань управління субпроектом «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області»

— Субпроект спрямований на впровадження новітніх скринінгових технологій та ранню діагностику онкопатологій шийки матки й молочної залози. В області проживає близько 800 тис. жінок. Аби не оминути жодної з них, на базі лікувальних установ створено 6 скринінгових центрів: два у Львові (міський та обласний) і чотири — у районних центрах (Червонограді, Самборі, Дрогобичі та Стриї). Основні витратні статті субпроекту — закупівля медичного обладнання, як діагностичного, так і лікувального, навчання фахівців, створення електронного реєстру жіночого населення області та проведення широкої інформаційної кампанії серед жіноцтва з метою популяризації регулярних візитів до гінеколога. Жінки отримають можливість безкош­товно обстежитися в цього спеціаліста з проведенням цитологічних і мамологічних досліджень.

 

На сьогодні підписано 80% усіх необхідних договорів на закупівлю медичного обладнання на загальну суму 7,9 млн дол. (загалом на субпроект передбачено 10,15 млн дол.). Основними є договори з AMK Management Services GmbH & Cо.Kg щодо придбання цифрових кольпоскопів і бінокулярних мікроскопів (159,78 тис. Євро) та Diatech S.A. на закупівлю надсучасного магнітно-резонансного томографа виробництва General Electric для здійснення найточнішої діагностики онкозахворювань (1,32 млн дол.). Із компанією Siemens Healthcare GmbH укладено договори для придбання комп’ютерного томографа, однофотонного емісійного комп’ютерного томографа, флюорографа, цифрових мамографів, С-арочного рентгенівського та УЗ-апаратів (4,66 млн Євро). Компанія ТзОВ «ТехМедКонтракт» підписала з нами договір на поставку операційних столів і ламп, гінекологічних крісел (3,53 млн грн), ТОВ «Лабвіта» постачатиме обладнання для лабораторних методів діагностики (1,57 млн грн).

Наша область стала першою, де здійснено поставки обладнання відповідно до укладених договорів. Наприкінці 2016 року 7 цитологічних лабораторій Львівщини (Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр і його поліклінічне відділення, поліклінічне відділення 5-ї міської клінічної лікарні та чотири міжрайонні скринінгові центри) отримали «новорічні подарунки» у вигляді 11 мікроскопів із вбудованою відеокамерою марки Carl Zeiss. Уже цьогоріч у міжрайонні скринінгові центри поставлено кольпоскопи виробництва тієї самої компанії, а також гінекологічні крісла.

На початку 2017 року експерти компанії Siemens Health Care GmbH (Німеччина) оглянули приміщення Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, призначені для встановлення відповідної апаратури. Представники фірми залишилися цілком задоволеними їх станом, адже це — уже діючі діагностичні кабінети. Відтак у перший весняний день компанія Diatech S.A. здійснила поставку магнітно-резонансного томографа виробництва General Electric у Львівський онкоцентр, тож незабаром його буде інстальовано і введено в експлуатацію.

Деякі контракти, наприклад, на закупівлю щіточок для взяття матеріалу для цитологічних досліджень, ще перебувають у процесі укладання або ж потребують переукладання, оскільки вимоги до учасників тендерних закупівель украй високі, а подекуди — й занадто високі для українських підприємств, а для закордонних вони економічно непривабливі через невелику, на їх погляд, суму угоди.

Співфінансування проекту в основному відбувається за рахунок обласного бюджету в рамках обласної Програми боротьби з онкологічними зах­ворюваннями у Львівській області на 2017-2020 роки, яку було затверджено у грудні 2016-го. Упродовж 1,5 року вже закуплено обладнання для хірургії, електрокоагулятор Force Triad™, мамографічну плівку та хіміопрепарати.

ВЗ?У рамках суброекту заплановані широкомасштабні навчання лікарів області у закордонних клініках. Скільки фахівців уже скористалися цією можливістю? Як здійснюється відбір лікарів для стажування?

— Ми намагаємося охопити якомога більшу кількість лікарів із районних скринігових центрів і лікарень, підвищувати кваліфікацію різних за фахом спеціалістів. Інколи закордонний заклад сам визначає кількість та фах лікарів, яких він готовий прийняти. Так, понад 40 фахівців уже побували у закордонних клініках, близько 250 львівських лікарів-гінекологів, радіологів, мамологів, лікарів-лаборантів узяли участь у науково-практичних конференціях. Фахівці Львівщини також відвідали вузькопрофільні закордонні клініки та центри, зок­рема Національне агентство з дослідження раку у Ліоні (Франція), Клініку Св. Рафала Scanmed (Польща), Університетську клініку м. Хайдельберг (Німеччина), де ознайомилися з роботою колег. Команда радіологів нещодавно взяла участь у Європейському конгресі радіологів «Квітковий сад радіології» (Відень, Австрія). А на початку лютого онкохірурги, лікарі променевої діагностики та променеві терапевти зі Львова, Дрогобича, Стрия, Самбора й Червонограда повернулися з тижневого стажування у Центрі діаг­ностики та лікування пухлин молочної залози Гінекологічної клініки при Heidelberg University Medical Hospital (Німеччина). Наші фахівці не тільки отримували теоретичні знання, а й мали можливість здобути практичні навички безпосередньо під час лікувального процесу, адже були присутні на перед- і післяопераційних консиліумах, оперативних втручаннях із радикальної мастектомії, лампектомії, реконструктивних операціях, а також отримали змогу спостерігати за сеансом лікування на єдиному у світі надсучасному лінійному протонному прискорювачі з вуглецем. Незабаром планується поїздка цитологів на навчання до м. Лодзь (Польща), а також участь мамологів у V міжнародному симпозіумі з лікування молочної залози (м. Дюсельдорф, Німеччина).

Варто зазначити, що навчанню радіологів доводиться приділяти більше уваги, адже, на відміну від цитології, котру широко застосовують у клінічній практиці, мамографія досі була доступною лише в обласному центрі. Відповідно для більшості лікарів це будуть кардинально нові апаратура та процедура, тому такі фахівці, можливо, проходитимуть навчання кілька разів.

ВЗ?Як плануєте охопити все жіноче населення Львівщини та, щонайголовніше, заохотити кожну жінку пройти такий важливий скринінг?

— У рамках укладеної із ПП «Агенція «Партнер» угоди вже виготовлені аудіо- та відеоролики, в обласних медіа активно триває промокампанія, яка ненав’язливо, у формі звернення від чоловіка чи дитини спонукає жінку подбати про власне здоров’я. Регулярно в області відбуваються заходи, під час яких серед жінок розповсюджують інформаційні матеріали. Наказом Департаменту охорони здоров’я ЛОДА затверджено клінічний маршрут пацієнта — пам’ятку для лікарів, кот­ра «підказує», як діяти в кожному конкретному випадку.

Хоча очікується, що кількість виявленої онкопатології стрімко зросте, проте діагностика зах­ворювань на ранніх стадіях сприятиме суттєвому зниженню рівня смертності. Ми також сподіваємося, що зможемо подати приклад усій Україні та дати підстави МОЗ впровадити подібну прог­раму у державі загалом.

Юлія МАСЮКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Львів