Відкриття центру скринінгу у м.Львові

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

Ракові захворювання шийки матки та молочної залози у жінок характеризуються високими рівнями захворюваності, інвалідності та смертності жінок. Тож задля збереження жіночого здоров’я у приміщенні Комунальної 5-ї міської клінічної поліклініки м. Львова відтепер працюватиме Міський міжрайонний скринінговий центр  для діагностики передракових захворювань та раку у жінок.

Це один із шести центів у Львівській області, які створені в межах співпраці Міністерства охорони здоров’я України, Світового банку, департаменту охорони здоров’я ЛОДА та управління охорони здоров’я Львівської міської ради.

Кожен із скринінгових центрів має зручне розташування для закладів охорони здоров’я із зони його обслуговування та базується на уже існуючих установах, які проводять скринінг. До прикладу, міський скринінговий центр розташовано на базі 5-ї поліклініки, оскільки там діє Міська централізована клініко-діагностична лабораторія, яка проводить щорічно більше 165,00 тис. цитологічних досліджень.

У скринінговому центрі для жінок створили усі комфортні умови для обстеження. Тут є найновіше обладнання для проведення гінекологічного та мамографічного огляду. Зокрема, центр забезпечений цифровим мамографом, сучасними мікроскопами з відеосистемою та комп’ютерною технікою для ведення електронного реєстру. Міський скринінговий центр також буде обладнано сучасним УЗД-апаратом та кольпоскопом. Загальна вартість обладнання у Міський скринінговий центр становить 8,7 млн. грн. За кошти міського бюджету проведено поточні ремонти приміщень міського скринінгового центру на загальну суму 190 тис. грн. Всі обстеження тут є безкоштовними.

    

«Проект Світового Банку реалізується у Львівській області завдяки тісній співпраці Міністерства, облдержадміністрації та департаменту охорони здоров’я, який створений для доступності та максимального наближення методів ранньої діагностики раку у жінок. Також реалізація Проекту стосується покращення якості та ефективності лікування злоякісних новоутворень», - наголосила директор департаменту охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак.

«Наш Субпроект серед 8 областей великого Проекту є лідером. Ми відкриваємо скринінгові центри, у яких встановлено найсучасніше діагностичне обладнання. Зараз ми сподіваємось на підтримку медичної спільноти для проведення максимальної кількості обстежень жінок Львівської області. Всі жінки мають доступ до безкоштовної ранньої діагностики раку, максимально наближеної до місця проживання», - розповіла консультант субпроекту Світового Банку «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області» Христина Пак.

«Наша 5-та міська поліклініка для цього Центру обрана не випадково, оскільки тут діє Міська централізована клініко-діагностична лабораторія, яка проводить щорічно більше 165,00 тис. цитологічних досліджень. Цитологічне відділення обслуговує 11 жіночих консультацій м. Львова. За 2016 рік проведено 165 603 цитологічних досліджень, що складає 77% усіх досліджень по місту (всього по Львову – 215 898 цитологічних мазків). Станом за 7 місяців поточного року виконано 91 874 цитологічних досліджень на базі Міської цитологічної лабораторії 5-ї міської поліклініки. Фінансування лабораторії здійснюється за рахунок міського бюджету», - каже начальник управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.

              

У центрі забезпечено повний цикл ведення електронної медичної картки пацієнта безпосередньо з робочих місць реєстратора, гінеколога, цитолога, рентгенолога. Програмний продукт «Електронний реєстр жіночого населення» проходить тестування і вже скоро запрацює у звичному режимі.

 

Довідка про проект

Спільний зі Світовим банком проект МОЗ України «Поліпшення здоров'я на службі у людей» є частиною реформи системи охорони здоров’я України. Мета Проекту – зміцнити спроможність Міністерства охорони здоров’я України й органів урядування областей, охоплених Проектом.

Діяльність у рамках Проекту буде спрямована на досягнення трьох пріоритетних завдань в системі охорони здоров’я:

1. боротьба з неінфекційними захворюваннями з приділенням особливої уваги профілактиці;

2. поліпшення якості та ефективності медичної допомоги;

3. оптимізація та реструктуризація лікарень і амбулаторних послуг вторинного рівня.

У рамках ‘Проекту впродовж 2015-2017 років у Львівській області реалізується субпроект «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області». Це єдиний із 8 субпроектів, який спрямований на онкологію, усі інші націлені на кардіологію.

Загальна вартість позики, що виділена на субпроект Львівської області становить 10 150,0 тис. дол. США. Станом на сьогодні укладено 44 угоди на суму 8 167,4 тис. дол. США (80% суми позики). У рамках проекту вже поставлено медичне обладнання на суму близько 7,5 млн. дол. США.

Впровадження субпроекту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області» дає змогу запровадити у медичну практику Львівської області програму скринінгу: цитологічного та мамографічного. Тобто за допомогою заходів субпроекту змінюється акцент у наданні медичної допомоги із лікування на превентивні заходи та профілактику.

Актуальність проблеми

Рак молочної залози займаєперше місце в структурі онкологічної захворюваності та онкологічної смертності жінок в Україні. Щороку на рак грудей хворіє понад 16 тисяч українок. Кожні 30 хвилин лікарі виявляють новий випадок раку молочної залози, кожну годину від нього помирає одна жінка. Щорічно ця онкохвороба забирає життя майже 7,5 тисяч українських жінок.

Статистика доводить – від раку молочної залози виліковуються  95% жінок, у яких захворювання виявлено на першій стадії, 80% жінок, у яких виявлено другу стадію захворювання, 50% - із третьою стадією захворювання.

За 2016 рік по м. Львову зареєстровано:

·                    вперше виявлених 353 випадки раку грудних залоз,

·                    з них занедбаних 52, що складає 14,7%.

За 6 місяців 2017 року по місту зареєстровано:

·                    вперше виявлених 133 випадки раку грудних залоз,

·                    з них занедбаних 17, що складає 12,8%

Рак шийки матки - це другий за поширеністю вид раку серед жінок 18-49 років, і третя за рахунком причина смерті серед жінок, після раку молочної залози і раку легенів.

Щорічно у світі діагностується більш ніж 500 тис. нових випадків раку шийки матки, і 280 тис. жінок помирають від цього захворювання. Одним з факторів пізнього виявлення раку шийки матки є низька медична культура, нерегулярне проходження жінками профілактичних оглядів з дослідженням мазка з цервікального каналу на онкоцитологію. Жінки повинні вчасно та регулярно звертатись до акушера-гінеколога. Мінімум один на рік візит жінки до лікаря знижує ризик розвитку раку шийки матки на 80%.

Єдиним методом ранньої і вчасної діагностики раку шийки матки є скринінгове цитологічне обстеження.

 За 2016 рік по м. Львову зареєстровано:

·                    вперше виявлених 66 випадки раку шийки матки,

·                    з них занедбаних 6, що складає 9,1%,

·                    «0» стадія – 59 випадків.

За 6 місяців 2017 року по місту зареєстровано:

·                    вперше виявлених 33 випадки раку шийки матки,

·                    з них занедбаних 3, що складає 9,1%,

·                    «0» стадія – 21 випадок.

Станом на сьогодні в місті всі жіночі консультації забезпечені цитологічними щіточками-браш для взяття цитологічного мазка, які закуплені за кошти Світового банку у рамках субпроекту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області» у кількості 156 500 шт. на суму 924 915 грн.

Профілактика – життєво важлива

Однією з найчастіших причин смерті серед жіночого населення світу є рак молочної залози, - наголошують медики. Втім при використанні всіх наявних можливостей профілактики та своєчасної діагностики, ефективної диспансеризації та лікування хворих на передракові стани, на ці страшні недуги можна не захворіти!

Тож фахівці наголошують, для своєчасного виявлення передпухлинних станів та онкопатології органів жіночої репродуктивної системи на ранніх стадіях важливим є проведення профілактичних оглядів з високим рівнем інформування населення та забезпечення ефективності діагностичного процесу. Саме тому вже впродовж 10 років департамент охорони здоров’я ЛОДА та управління охорони здоров’я ЛМР проводять «Акцію з профілактики та раннього виявлення раку шийки матки та молочної залози». Під час Акції з допомогою засобів масової інформації жінок закликають пройти гінекологічний огляд у жіночій консультації, обравши той, куди їй зручніше прийти. А обстеження на захворювання грудної залози – у новоствореному Міському  мамологічному міжрайонному скринінговому центрі  для діагностики передракових захворювань та раку у жінок, на базі 5-ї поліклініки, а також у мамографічному кабінеті 4-ї міської поліклініки.

Контакти новоствореного Міський міжрайонний скринінговий центр  для діагностики передракових захворювань та раку у жінок: вул. Виговського, 32, дізнатись додаткову інформацію у реєстратурі – тел. (032) 236-87-00, для проходження мамографічного скринінгу – тел. (032) 236-87-01.

Варто пам’ятати кожній жінці!

При виявленні будь-яких ущільнень, пухлин, підозрілих ділянок, болючості, інших симптомів, переконлива рекомендація – терміново звернутися до лікаря,  зокрема, до сімейного лікаря, дільничного терапевта, хірурга чи гінеколога. У разі потреби саме ці спеціалісти направлять жінку на консультацію до мамолога чи онколога. Будь-яке дослідження молочних залоз з метою уточнення діагнозу повинен призначати тільки компетентний лікар. Наразі найбільш інформативним методом діагностики раку молочної залози вважається мамографія. Першу мамографію жінки повинні робити у 40 років. Після 40 – кожен другий рік, а після 50 – щорічно. Жінкам, які не досягли 40 років, рекомендується робити ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз.

Ймовірність розвитку раку шийки матки більша у жінок, котрі часто міняють статевих партнерів і нехтують бар'єрними методами контрацепції. Крім того, при ранньому початку сексуального життя (у віці 14-18 років) незрілий епітелій шийки матки особливо сприйнятливий до впливу пошкоджуючих факторів.

Одним з факторів пізнього виявлення раку шийки матки є низька медична культура, нерегулярне проходження жінками профілактичних оглядів з дослідженням мазка з цервікального каналу на онкоцитологію.

Пацієнти повинні вчасно та регулярно звертатись до акушера-гінеколога. Мінімум один на рік візит жінки до лікаря знижує ризик розвитку раку шийки матки на 80%.