За досвідом медреформ – у Чехію

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

Не винаходити велосипед, а побачити, зрозуміти, вивчити і запозичити. Така мета візиту до Чеської республіки менеджерів охорони здоров’я з Волині.  У цій закордонній навчальній поїздці, що відбулася в рамках реалізації Субпроекту Світового банку «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу», взяли участь головний лікар Ковельської центральної районної лікарні Олег Самчук, головний лікар Маневицької центральної районної лікарні Олег Бегаль, головний лікар Луцької центральної районної лікарні Сергій Коновал, головний лікар Горохівської центральної районної лікарні Валерій Коба, заступник начальника відділу організації надання медичної допомоги та режимно-секретної роботи управління охорони здоров’я облдержадміністрації Валерій Кацаман.

Країна для візиту була обрана не випадково. Чехія є прикладом трансформації постсоціалістичної системи охорони здоров’я у сучасну європейську. Тож менеджерам охорони здоров’я з Волині є чому вчитися і запозичувати.

У рамках візиту наші фахівці мали змогу почути про основні етапи реформування медицини у Республіці Чехія, дізнатися про особливості формування госпітальних округів (кластерів) за нозологіями і структуру галузі на сучасному етапі та виклики і завдання, що стоять перед нею. До речі, знаково, що під час візиту увага приділялася і такій темі, як проблема міграції кваліфікованих медичних кадрів до інших країн ЄС, що є болючою і для України. А ще гостей ознайомили із  тим, як відбувається приватизація поліклінічних закладів (позитиви та складнощі, що залишаються) та розвиток приватної ініціативи на первинній ланці.

Аби ми на стадії реформування могли запозичувати передовий досвід, що довів свою ефективність, із волинянами поділилися особливостями медичного страхування у країні, розповівши про перехід до сучасних відносин між джерелами фінансування охорони здоров’я, платником та  надавачами медичних послуг, їх одержувачами. І, як виявилося, є безліч питань, які в Україні тільки піднімаються, а Чехія вже вирішує. Як от, скажімо, спроби шахрайства у системі відшкодування витрат з боку надавачів послуг, підходи до боротьби з ними, та функціонування системи електронної охорони здоров’я як інструменту моніторингу та контролю.

Змістовними та пізнавальними були візити до лікарняних закладів різних рівнів надання допомоги у Республіці Чехія. Це університетська лікарня у Празі, лікарня вторинного рівня у Крчі (де, зокрема, ознайомлювали із модерними підходами до надання допомоги кардіологічним хворим), і муніципальний центр первинної медичної допомоги  у Крчі  (тут, зокрема, демонстрували умови роботи, обладнання та оснащення закладу, а також роботу електронного реєстру пацієнтів й інших ІТ-технології на первинці).

З організацією надання та фінансування первинної медичної допомоги силами лікарів приватної практики знайомили у Центральночеському регіоні, а з сучасним управлінням, фінансуванням та організацією діяльності стаціонарних закладів і модерними підходами до надання допомоги кардіологічним хворим – на базі університетської лікарні.

Пізнавальними були візити до закладів, що займаються сучасною реабілітацією хворих, зокрема після важких серцево-судинних та церебро-васкулярних станів і екстреною медичною допомогою.

Валерій Кацаман розповідає, що такі візити дають можливість побачити реальні здобутки у реформуванні постсоціалістичної системи охорони здоров’я, функціонування страхової медицини, вивчити досвід позитивних змін та проблемних моментів у здійсненні реформування галузі охорони здоров’я для подальшого використання в роботі. І найперше, за що просто необхідно братися у нас, – це провадження у подальшому страхової медицини. Бо у Чехії її реальне функціонування – це відсутність аптечних закладів і будь-яких лікарняних кас, благодійних фондів у лікарнях. Пацієнт не оплачує діагностику, не купляє ліки, не дає благодійні внески при проходженні стаціонарного чи амбулаторного лікування.

Значна кількість візитів у різні за призначенням заклади дозволила побачити, оцінити та порівняти чимало інших особливостей надання населенню медичних послуг. Звичайно ж, зізнаються лікарі, заздрощі викликає їхнє оснащення. Але, разом із тим, наголошує Валерій Кацаман, є і в Україні чимало моментів, де ми кращі. У нас, наприклад, досить високий рівень діагностики та лікування серцево-судинних захворювань, серйозні здобутки в нейрохірургії, більша доступність стоматологічної допомоги населенню та активно розвивається реабілітація.