У Литву – за ноу-хау до втілення в Україні

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

Краще раз побачить, як тричі почуть. Розуміючи правдивість цієї приказки, у рамках реалізації Субпроекту Світового банку «Покращення надання допомоги хворим із хворобами системи кровообігу у Волинській області» значна увага приділяється навчальному компоненту. Й аби не винаходити велосипед, а просто навчитися його водити, фахівці медичної галузі краю цієї осені двічі переймали передовий досвід коллег з-за кордону – у рамках робочих візитів до Литви. У республіці побували 16 медиків області (по 8 – у кожній делегації).
Як завжди, до формування програми поїздки підійшли скрупульозно, враховуючи ті надважливі кроки, які робить Україна у сфері охорони здоров’я. Тож тема оплати за медичні послуги у сусідів-членів Європейського Союзу – на чільному місці. І презентація у приміщенні Національного фонду медичного страхування з спілкуванням у форматі «запитання та відповіді» стала першим місцем перебування гостей з України.
Там медиків ознайомлювали із загальною організацією системи охорони здоров'я, управління нею, роллю та функцією Фонду, обов’язками, що стосуються саме первинної ланки, та способами організації надання первинної медичної допомоги у країні.Не оминули увагою тем рентабельності литовської системи охорони здоров’я, інформаційно-комунікаційних технологій та e-Health, ціноутворення на ліки і компенсації.
А ще литовці розповідали про правові та організаційні засади функціонування первинної медичної допомоги у країні, схеми фінансування, звітності, вимірювання результатів, моніторингу та контролю, наявність державних і приватних лікарів загальної практики, відмінність у їхніх повсякденних обов'язках та оплаті, взаємодію спеціалістів з охорони первинної медичної допомоги з лабораторіями, еволюцію моделей оплати послуг надавачів первинної медичної допомоги.
Візит до Асоціації первинної медичної допомоги, професійна спілка лікарів загальної практики пролив світло на рівень якості первинної медичної допомоги в Литовській Республіці, покращення соціального та організаційного стану сімейних лікарів у системі охорони здоров'я країни та суспільства в цілому. Обговорювалися заходи та ініціативи щодо покращення якості, доступу та ефективності сімейної медицини в Литвіі шляхи залучення Асоціації до формулювання політики та реформ.
Програма третього дня візиту ознайомлювала із приватною практикою сімейного лікаря. Під особливо прискіпливою увагу потрапили стандартні протоколи та маршрути пацієнтів з типовими неінфекційними захворюваннями, особливо при серцево-судинних і цереброваскулярних захворюваннях (це охоплює і рівень первинної медичної допомоги з лабораторіями, і різноманіття медичної допомоги в цілому), та питання первинної профілактики у пацієнтів із групи ризику серцево-судинних захворювань і правила та практика призначення їм лікарських засобів.
Волиняни побували у центральній поліклініці (це перший рівень охорони здоров'я) , де, зокрема, «вживу» знайомилися з обсягом обов'язків сімейного лікаря з фокусуванням на серцево-судинних захворюваннях та основних факторах ризику.
Окрім того, з ознайомчими візитами медики краю завітали до Вільнюського міського громадського бюро охорони здоров'я та у Школу медицини Вільнюського університету та оглянули реабілітаційний комплекс, де більше дізналися про литовську систему реабілітації серцево-судинних, цереброваскулярних та неврологічних хворих та її роль і місце з точки зору соціального сектору та сектору охорони здоров'я. Також гостей зацікавила координація між первинною медичною допомогою і реабілітацією.
Загалом медики поїздками задоволені, бо цікаво і пізнавально. Однак, разом із тим, трохи сумно. «Нам би таке технічне і матеріальне забезпечення», – із білою заздрістю кажуть про сусідів.