Про сучасні можливості лікування інфаркту міокарда в Україні та на Волині

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

Про сучасні можливості лікування інфаркту міокарда в Україні та на Волині говорили в ефірі Волинського телебачення. Гості студії – Соколов Максим Юрійович, доктор медичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу інтервенційної кардіології ДУ «Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М.Д.Стражеска НАМН України», Ягенський Андрій Володимирович, доктор медичних наук, професор, завідувач обласного центру кардіоваскулярної патології та тромболізису Луцької міської клінічної лікарні, та Христюк Олександр Васильович, лікар-хірург Волинського обласного центру кардіоваскулярної патології та тромболізису Луцької міської клінічної лікарні.

Проблема надзвичайно актуальна, оскільки інфаркт міокарда (ІМ) – гостре захворювання, зумовлене виникненням вогнища ішемічного некрозу (а це загибель частини тканини в організмі) в серцевому м'язі у зв’язку з абсолютною або відносною недостатністю коронарного кровотоку. Вона має велике соціальне значення в зв’язку зі зростанням поширеності інфаркту останніми роками, ураженням населення найбільш активного віку – від 45 до 60 років, а також з ранньою інвалідизацією хворих.
У чоловіків ІМ спостерігаються частіше, ніж у жінок, особливо у молодих вікових групах. В осіб від 40 до 50 років це відношення дорівнює 5:1. У більш пізні вікові періоди ця різниця зменшується. Останніми роками зросло захворювання на ІМ в осіб молодого віку (чоловіки віком до 40 років).

На Волині щороку діагностується понад 900 інфарктів міокарда. Як уже наголошувалося , хвороба – дуже швидкоплинний процес: уже через годину від початку больового синдрому гине 50% клітин серцевого м’яза. Зона стає причиною електричної нестабільності міокарда й розвитку аритмій із подальшою зупинкою кровообігу. Від патології половина хворих помирає вже в перші дві години. Їх можна врятувати, але при цьому результат напряму залежить від своєчасного проведення високоефективних лікувальних заходів.

З 2005 року на Волині для порятунку таких пацієнтів широко застосовувався тромболізис. Однак значно ефективнішими у плані надання першочергової допомоги є через шкірні втручання, стентування. В Україні навіть діє програма, що дозволяє хворим отримати стентування коронарних артерій безкоштовно. А нині в життя впроваджується й міжнародна ініціатива – програма «Стент фо лайф» (Стент для життя).

Уже понад 10 років на Волині, в обласній клінічній лікарні, проводять стентування. А з 2011-го у нас почала діяти програма «Волинькард», що теж дала реальні шанси на порятунок багатьом пацієнтам. Широко застосовується стентування при інфаркті після встановлення у 2013 році у Волинському обласному центрі кардіоваскулярної патології та тромболізису Луцької міської клінічної лікарні ангіографа.

А загалом завжди пам’ятайте: основна причина передчасної смерті українців – хвороби серцево-судинної системи – перевищує показник у 60%. Щорічно виявляється приблизно 2 мільйони нових хворих з цією патологією, з них кожен другий — працездатного віку.

Виникнення і перебіг серцево-судинних захворювань часто проходить непомітно для самого пацієнта протягом тривалого часу і тісно пов’язані з наявністю факторів ризику, основними з яких є артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, гіперхолестеринемія, ожиріння, тютюнокуріння, низька фізична активність.

Трьом чвертям усіх смертей можна запобігти за допомогою зміни способу життя. При цьому ефективність профілактики для зниження смертності при хворобах серця та судин більш ніж на 50% пов’язана з модифікацією факторів ризику і на 40% — з якісним лікуванням.

Програма вийшла у рамках реалізації Субпроекту Світового банку «Покращення надання допомоги хворим із хворобами системи кровообігу у Волинській області».

Відео