Учасники проекту СБ провели аналіз результатів 1-го року роботи

  • Дата проведення:
  • Місце проведення:
  • Вид заходу:
  • Програма:
  • Компонент:
  • Субпроект:
  • Організатор:

19-22 вересня 2016 року в м.Києві від головуванням заступника міністра охорони здоров'я Павла Ковтонюка відкрилась конференція учасників спільного зі Світовим банком проекту МОЗ “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей”, на якому проводиться аналіз підсумків роботи проекту за перший рік та обговорюються плани на майбутнє.

Фахівці і експерти Міністерства охорони здоров’я, Міністерства фінансів, Світового банку, груп підтримки проекту з регіонів, разом із запрошеними партнерами з міжнародних організацій, отримають інформацію щодо поступу реалізації проекту протягом першого року.

Учасники заходу заслухають представників регіональних субпроектів з Вінницької, Волинської, Закарпатської, Львівської, Дніпропетровської, Запорізької, Полтавської та Рівненської областей.

На порядку денному семінару також робота у спеціалізованих секціях, де регіональні команди консультантів проекту обміняються досвідом і узгодять плани та графіки реалізації окремих напрямків проекту на наступний рік.

Підсумкова конференція, участь у якій візьмуть більше сотні учасників, це перша подія такого масштабу у рамках проекту, старт якого відбувся влітку минулого року. У березні 2015 року Рада виконавчих директорів Світового банку схвалила новий інвестиційний проект на підтримку реформи охорони здоров'я під назвою “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей”. У червні угода про позику МБРР набула чинності. Спільний зі Світовим банком проект МОЗ розрахований на п'ять років та має об'єм фінансування в 245,5 млн доларів США, з яких 214,7 млн - позика Світового банку.

Особлива увага - регіонам

Проект, згідно до угоди про позику, складається з кількох компонентів. Перший компонент проекту здійснюється у попередньо відібраних восьми областях України. У рамках завдань з удосконалення профілактики та лікування неінфекційних хвороб та пов’язаного з цим зміцнення механізмів надання послуг, в областях будуть реалізовані субпроекти за різними пріоритетними напрямками, а саме: поліпшення первинної медичної допомоги; боротьба із серцево-судинними захворюваннями на первинному та на вторинному рівнях; раннє виявлення та лікування раку; раціоналізація системи лікарень та урядування в ній.

Протягом року команди експертів Світового банку та фахівців Міністерства охорони здоров’я, що відповідають за впровадження проекту, здійснили кілька робочих візитів, зокрема, до Дніпра, Запоріжжя, Полтави, Луцька та Рівного, де вивчали стан імплементації завдань проекту з боку МОЗ та областей-учасників. Консультанти та фахівці проводили на місцях технічні консультації та експертну оцінку запланованих закупівель, приведення існуючих політик щодо сертифікації обладнання у відповідність до кращих міжнародних практик.

Важлива зустріч експертів та фахівців проекту відбулася нещодавно в Рівному. Тут фахівці Міністерства охорони здоров’я та Світового банку познайомили представників будівельних компаній Рівненщини, Волині та Києва з особливостями процедури закупівель та участі у тендерах на ремонтні та будівельні роботи в рамках проекту. Захід відвідали більше ніж півсотні представників від 23 будівельних компаній.

«Загальні підходи в закупівлях, як українських, так і Світового банку, схожі. Є деякі відмінності у тому, як застосовуються ці правила. Зараз українська система державних закупівель була реформована докорінним чином. Проте, поки що ми не використовували елементів державних закупівель банком», - розповіла учасникам семінару експерт Світового банку з питань закупівель Ірина Шмельова.

Результати втілення спільного зі Світовим банком проекту МОЗ на Рівненщині можна буде побачити за кілька років, переконаний перший заступник голови Рівненської ОДА Юрій Приварський. Основний акцент зроблено на сільську медицину, яка потребує суттєвого покращення та модернізації, підкреслює керівник групи консультаційної підтримки субпроекту в Рівненській області Сергій Рибачок: «Значну кількість коштів проекту буде витрачено на ремонтні та будівельні роботи з реконструкції сільських амбулаторій. Мова йде про 104 об’єкти у всіх 16-ти районах області, - розповів С.Рибачок. - Нам важливо, щоб участь у тендерах, які ми будемо проводити, взяли участь якомога більше будівельних компаній, що, на нашу думку, дозволить отримати якісні послуги за конкурентною ціною».

Проект охопить усі 16 районів Рівненщини. «Ми вирішили розпочати проект з північних районів - Володимирецького та Зарічненського. Адже там більшість населення – постраждалі від Чорнобильської катастрофи, а також є позитивний приріст народження», - зазначив С.Рибачок. На Рівненщині придбають обладнання та санітарні автомобілі, проведуть семінари та тренінги для персоналу, придбають комп’ютерну техніку та програмне забезпечення для ведення  електронного реєстру пацієнтів. Усі заходи, що проводитимуться у рамках проекту, будуть широко висвітлені у ЗМІ. Це унеможливить корупцію, переконаний С. Рибачок.

На Львівщині, у регіоні, який досяг значного прогресу у рамках регіонального субпроекту "Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлиних технологій", в травні вже оголошено міжнародні конкурсні торги зі закупівлі медичного обладнання для променевих методів діагностики в онкоцентрі та міжрайонних скринінгових центрах.

В рамках субпроекту область отримає більше 10 млн доларів США. Мета проекту на Львівщині – запровадження сучасної інфраструктури ранньої діагностики та превенції раку серед жінок, поліпшення якості діагностики та підвищення стандартів лікування в онкології. Проектом передбачено забезпечення жіночих консультацій комп?ютерним обладнанням для ведення електронного реєстру з метою покращення обліку результатів скринінгу раку та обміну відповідними даними. Для міжрайонних скринінгових центрів передбачено кошти на створення комп?ютеризованого реєстру жінок, цифрових мамографів, кольпоскопів, апаратів УЗД, матеріалів для цитологічного скринінгу. Залановано і модернізацію обладнання Львівського онкоцентру, де буде встановлене діагностичне обладнання нового покоління. Фахівців будуть навчати  сучасним технологіям діагностики та лікування раку.

У травні цього року діяльність супроекту “Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області” було успішно представлено на Львівському медичному форумі та виставці медичного обладнання ГалМЕД. Днями на прес-конференції у Львові команда субпроекту познайомила широку аудиторію та представиків засобів масової інформації про особливості регіонального субпроекту, який здійснюєься на Львівщині. За словами Богдана Чечотки, “попереду ще багато роботи – це і відкриття діагностичних центрів в області, це і ремонти існуючих закладів охорони здоров’я, оснащення їх новітніми обладнаннями, і навчання персоналу тощо. Велику увагу в рамках проекту приділятиметься навчанню лікарів у лікуванні раку шийки матки та грудної залози. В рамках проекту вже були поїздки у Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC). Наступним етапом буде навчання мамологів області та зміцнення управлінських кадрів онкологічної служби щодо впровадження скринінгу та навчання фахівців міжрайонних скринінгових центрів, маємо напрацювання для навчання у Польщі та Німеччині”.

В свою чергу, департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації  за рахунок коштів, виділених на фінансування субпроекту, в травні оголосив торги щодо закупівлі медичного обладнання для оснащення міських та обласних лікарень Полтавської області.

В інших областях, де здійснюються програми проекту, також має місце помітний прогрес.

В рамках регіонального субпроекту Управління охорони здоров’я Закарпатської обласної державної адміністрації в квітні ініціювало закупівлю обладнання для оснащення відділення інтервенційної кардіології у місті Хуст та рентген-хірургічного відділення Закарпатського обласного клінічного кардіологічного диспансеру в Ужгороді.

На Волині в рамках реалізації субпроекту "Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Волинській області" планується реконструювати та здійснити капітальний ремонт 86 об'єктів під амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Головою ОДА у квітні затверджено перелік з 31 об'єктів, у яких в період 2016-2017 рр. буде здійснено перший етап ремонтно-будівельних робіт.

Завдяки коштам Світового банку у Вінницькій області вперше оптимізують поточний маршрут пацієнтів з гострими серцевими недугами, поліпшать навички медичного персоналу та зведуть новий корпус регіонального лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології, забезпечивши його сучасним медичним обладнанням. З-поміж основних завдань регіонального субпроекту — зростання якості медичної допомоги, що надається пацієнтам із серцево-судинними хворобами на вторинному рівні; скорочення поточного маршруту пацієнта, дотримання локальних клінічних протоколів та формування електронного реєстру хворих; поліпшення навичок медперсоналу; збереження працездатності пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями.

За словами Володимира Федика, кординатора проекту, у планах Департаменту охорони здоров'я створення центру телемедицини та формування групи пацієнтів для першочергового обстеження у новому кардіоцентрі. «Розраховуємо на початку липня вийти на міжнародний тендер. Протягом 6-ти місяців провести всі процедури з визначення об’єкта і на грудень можемо взятися за виконання будівельних робіт. Будівництво розраховане на 3 роки – зі встановленням відповідного обладнання, підготовкою необхідних фахівців, – додав В. Федик.

На порядку денному - реформа

Другий компонент проекту безпосередньо пов'язаний з планами реформування системи охорони здоров’я в Україні. Він спрямований на поліпшення управління системою охорони здоров'я та впроваджується на рівні МОЗ України. Мета компоненту полягає у зміцненні стратегічного управління системою охорони здоров'я, забезпечення належної координації діяльності галузі на регіональних рівнях з боку МОЗ.

Компонент передбачає підтримку інформатизації галузі охорони здоров'я, впровадження нових методів фінансування, розбудову системи громадського здоров’я, розбудову організаційного потенціалу та інформаційно-комунікаційний супровід реформування системи охорони здоров'я.

Одним із ключових напрямків другого компоненту проекту є розвиток системи електронної охорони здоров’я (система e-Health). Фундаментальні аспекти майбутньої національної стратегії електронної охорони здоров’я України стали головною темою семінару, який провели Міністерство охорони здоров’я та ДР «Центр електронної охорони здоров’я МОЗ» спільно зі Світовим банком і Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

Під час виступу на семінарі, керівник програм Світового банку у сфері охорони здоров’я, освіти та соціального захисту Фон Зао наголосив на тому, що в Україні система e-Health стане однією з ключових складових масштабної реформи всієї системи охорони здоров’я. «Лише під ретельним контролем фахівців нові технології, зокрема в медицині, дозволять суттєво підняти якість послуг та гарантувати їхню безпеку», - підкреслив він. Про роботу над компонентом e-Health в рамках проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» розповіла консультант проекту Віталія Музика.

Вже протягом першого року проекту стало очевидним, що якісна комунікація із зацікавленими аудиторіями, серед яких окремо слід виділити представників системи державної влади, дозволить суттєво прискорити втілення реформ в життя.

Експерти та консультанти проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» у березні в Києві обговорили практичні аспекти інформаційної кампанії з метою переконати людей у необхідності долучитися до державних інститутів і професійного середовища у справі реформування системи охорони здоров’я. Учасники заходу з’ясовували яким чином донести до зацікавлених аудиторій найважливіші положення концепції реформування медицини в Україні. У семінарі взяли участь фахівці міжнародних організацій, що працюють у сфері охорони здоров’я, представники громадського сектору та активісти.

Детальніше розглядався один з ключових напрямків реформування - нова система фінансування закладів охорони здоров’я. Саме тут лежить ключ до успіху всієї реформи, переконані спеціалісти. Саме новим методам фінансування системи охорони здоров'я присвячено окремий напрямок, або мовою проекту, кластер, другого компоненту проекту.

Висновки дводенної роботи стали підставою до конструктивних пропозиції щодо активізації інформування політичного та професійного середовищ по всіх наявних каналах, включаючи як традиційні ЗМІ, так і соціальні мережі. До поширення інформації про реформу важливо підключити і лідерів думок, які зможуть донести важливу інформацію до широких кіл населення. Про це йшлося у презентації фахівців Реанімаційного Пакету Реформ (РПР), які давно працюють над власним баченням масштабної медичної реформи в країні та мають досвід залучення експертів та представників громадянського суспільства для того, аби обговорення майбутньої реформи пройшли максимально ефективно та фахово.

Недавні зміни в Уряді країни, в Міністерстві, оновлення планів реформування економіки, які вже отримали першу підтримку в Парламенті, безпосередньо торкнуться і практики втілення в життя завдань спільного проекту МОЗ та Світового банку. Учасники проекту, партнери і всі зацікавлені сторони готові використати нові можливості і перспективи з тим, щоб перетворити проект на переконливу демонстрацію переваг реформованої системи охорони здоров'я, втілення окремих елементів якої передбачаються планами його реалізації.

Увагу проекту приділятимуть надалі і міжнародні організації та фінансові інститути. Досвід проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», який є найбільшим за обсягом фінансування інвестиційним проектом Світового банку у Європі, дозволить оцінити перспективи України на шляху реформування всіх сфер життя, зокрема однієї з найважливіших - сфери охорони здоров'я.

Попереду напружений і надзвичайно важливий другий рік проекту, плани якого вже найближчим часом отримають остаточну редакцію.

Матеріали:
Назва Файл укр Файл англ

Фото