Раннє виявлення ракових захворювань рятує життя

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:
Раннє виявлення ракових захворювань рятує життя
 
Згідно із даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, рак молочної залози є найбільш поширеною формою раку у жінок. Його частка в структурі всієї онкологічної захворюваності в Європейському регіоні становить 28%. На жаль, зазвичай рак молочної залози виявляється на пізніх стадіях, що підвищує рівень летальності від цієї недуги.
 
Раннє виявлення хвороби є найбільш доцільним методом боротьби із захворюванням, адже на першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок. За вирішення цієї проблеми взявся субпроект «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області», який є частиною спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». 
 
В рамках проекту, який триває з 2015 року, виділено 10 млн 150 тисяч доларів США, які були направлені на закупівлю медичного обладнання для діагностики раку (близько 90% коштів). Також частина коштів була скерована на запровадження електронної медичної карти. Це допомогло виявити та запросити на обстеження тих здорових жінок, які знаходяться в групі ризику та давно не відвідували гінеколога чи мамолога. Навчання лікарів також важлива складова бюджету, яка покликана впливати на якість медичних послуг та використання сучасних медичних підходів в напрямку лікування раку молочної залози.
 
Медичне обладнання, яке рятує життя 
 
Консультант з управління субпроектом на Львівщині Христина Пак зауважує, що Львівщина майже не мала обладнання, на якому жінки могли б проходити щорічне обстеження. До того ж мало хто з жінок пам’ятає про профілактичний візит до мамолога чи гінеколога. Але гірше те, що навіть наявність бажання перевіритись закінчувалась безуспішно.
 
«Основне досягнення проекту – це закупівля надсучасних мамографічних апаратів, адже це основне обладнання для діагностики раку молочної залози. До цього часу наш регіон не був забезпечений достатньою кількістю маммографів в державних установах.У Львові ми мали кілька апаратів у приватних установах та один в онкоцентрі, куди здорові жінки не хочуть їхати, бо це лячно. Ще один був у поліклініці на Сихові, але він має суттєві обмеження щодо розміру грудної залози. Зараз на Львівщині ми маємо десяток якісних цифрових мамографічних апаратів», – розповідає консультант субпроекту.
 
Своєчасне обстеження – здорова жінка
 
В рамках реалізації проекту надсучасним та необхідним медичним обладнанням було забезпечено 6 міжрайонних скринінгових центрів – у Дрогобичі, Самборі, Стрию, Червонограді та у Львові (міський і обласний центри).
 
У всіх цих медичних закладах пацієнткам доступні: гінекологічний огляд, кольпоскопія, ультразвукове дослідження молочних залоз (для жінок від 18 до 45 років), мамографія грудних залоз (45 років і старше). Цей перелік профілактичних обстежень рекомендований всім жінкам та направлений на раннє виявлення онкологічних захворювань молочної залози та шийки матки. Всі обстеження на надсучасному обладнанні– безоплатні для громадян. 
 
За три роки на Львівщині скринінг на рак грудної залози пройшли понад 26 тисяч жінок, яким загалом було проведено понад 104 тисячі мамографій. Також було зроблено 2,27 млн цитологій – діагностичних лабораторних досліджень для виключення раку шийки матки. 
 
Електронна система як захід профілактики
 
Для впровадження систематичного скринінгу, нагадування жінкам про наступний візит до лікаря була створена медична інформаційна система – електронний реєстр жіночого населення Львівщини. Для цього 197 амбулаторій підключені до мережі інтернет, комп’ютеризовано 155 робочих місць в жіночих консультаціях області та 286 у сімейних амбулаторіях та лікарнях.
 
«Електронний реєстр жіночого населення, який ми запустили, успішно працює. Обласна адміністрація, у рамках співфінансування цього проекту, закупила комп’ютерне обладнання та безкоштовне програмне забезпечення, яке вже отримала кожна амбулаторія та жіноча консультація. Із запровадженням МОЗ України обов’язкових електронних декларацій з сімейними лікарями, стало простіше, адже реєстр автоматично синхронізується із декларацією і до нього вносяться абсолютно всі дані про обстеження жінки. Будь-який мамографічний знімок з початку встановлення обладнання є в системі, в архіві, і при кожному наступному обстеженні лікар може зробити порівняння з попереднім. Тому я постійно закликаю лікарів не забувати вести цю електронну документацію, бо це надзвичайно важливо, адже вона не лише допомагає їм у роботі, а й показує правдиву статистику», – пояснює Христина Пак. 
 
Після закупівлі необхідного обладнання, безоплатні діагностичні послуги користуються значним попитом серед львів’янок. Попередній запис на профілактичне мамографічне дослідження проводиться за 3-4 місяці у Львові та за 1-2 місяці у районних центрах.
 
Завдяки реалізації спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», на Львівщині вдалося підвищити доступність медичних послуг з діагностики молочної залози та за допомогою використання сучасного обладнання вплинути на раннє виявлення онкологічних захворювань у жінок.

Фото