Якість надання медичних послуг на Волині поліпшується

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:
Нове обладнання, ремонти у медзакладах і навчання медиків: якість надання медичних послуг на Волині поліпшується
 
На Волині підбили попередні підсумки реалізації спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей» у 2018 році. Придбали медичне обладнання, реконструювали кілька амбулаторій сімейної медицини та закупили комп'ютери для лікарів первинної ланки. Розповідаємо, які зміни у відбулися в рамках Проекту на Волині.  
 
Від медичних інструментів до ангіографів
 
У заклади охорони здоров’я на Волині протягом року закуповували різноманітне обладнання. На початку року амбулаторії сімейної медицини отримали портативні електрокардіографи, а вже у серпні до них прибули інструменти та обладнання, які в своїй щоденній роботі використовують сімейні лікарі, терапевти і педіатри — стетофонендоскопи, тонометри, ваги, сумки-холодильники (я не знаю, як використовують в щоденній практиці педіатра сумку холодильник). 
 
Обладнання і розхідні матеріали закупили і для стаціонарних відділень Волині. Зокрема, лікарні отримали пристрої, які дозволяють виявити порушення в роботі серця – комплекти для холтерівського моніторування, велоергометри, гематологічні аналізатори, вакуумні хірургічні аспіратори та багато іншого.
 
Безумовно, найбільш цінним придбанням стали три ангіографи. Два з них – апарати виробництва «Canon» –  працюватимуть у Ковельській центральній районній та Луцькій міській клінічній лікарнях. Кожен із них вартував понад 600 тисяч доларів. Ця апаратура дозволить виявляти вади розвитку серця чи ішемічні зміни. З допомогою ангіографів проводитиметься стентування судин серця та мозку - найбільш дієве лікування інфаркту та інсульту. 
 
Ангіограф фірми «Philips» з жовтня запрацює у Волинській обласній клінічній лікарні, де обладнано рентген-операційний блок відділення електро-фізіологічних досліджень серця (аритмології). Установка для проведення інвазивних електрофізіологічних досліджень серця із генератором для радіочастотних абляцій із помпою та програмованою електрокардіостимуляцією дає можливість діагностувати зони аритмії та додаткові шляхи проведення у серці. Вперше за 11 років пацієнтів оперують через пункції судин — без розтинів та шрамів.  Проходять операції під візуальним рентгенконтролем, який забезпечує цифровий мобільний пересувний прилад високої роздільної здатності виробництва «Siemens». Тут волинянам встановлюють пристрої для кардіостимуляції та кардіоверсії (відновлення синусового ритму), які лікарня також закупила в рамках реалізації на Волині спільного проекту Світового банку та МОЗ України.
 
Оновлене устаткування (столи, лампи та аспіратор) в операційних  відділення кардіохірургії Волинської обласної клінічної лікарні та закуплено багато розхідних матеріалів, серед яких оксигенатори та штучні клапани серця. Це дозволить суттєво знизити вартість операцій для пацієнтів, бо ці розхідні матеріали волиняни вже отримують безкоштовно.  
Загалом завдяки Проекту в 2018-му Волинська обласна клінічна лікарня отримала обладнання і розхідних матеріалів на майже 42 млн грн.
 
Реконструкція та будівництво
 
У Луцьку та Луцькому районі триває реконструкція та капітальний ремонт трьох приміщень амбулаторій сімейної медицини з 48 запланованих об’єктів. 
 
Найближчим часом будівельники візьмуться за ще десять приміщень у різних районах області. Триває оцінка 17 об’єктів, а на ремонт та реконструкцію 18 приміщень уже оголошені конкурсні торги і потенційні підрядники готують обрахунки.
 
Перехід до електронної системи охорони здоров’я
 
У серпні медичні заклади, де працюють сімейні лікарі, педіатри і терапевти, вже вдруге отримали комп’ютерне обладнання. Це важливий крок до електронного документообігу та перехід на повсякденну роботу електронної системи охорони здоров’я, розвиток якої також підтримує Проект.
 
Водночас в обласний реєстр індивідуального серцево-судинного ризику дорослих   внесені півмільйона пацієнтів з вересня 2017 року. 
 
Тренінги для медиків та інформація для пацієнтів
 
Профілактика і раннє виявлення ризиків серцево-судинних захворювань — серед пріоритетів Проекту. 
 
З червня 2018 року на Волині сімейних лікарів та медичних сестер навчають правильно обстежувати пацієнтів, оцінювати фактори ризику, вчасно діагностувати та лікувати серцево-судинні захворювання. На практичних заняттях лектори демонструють електрокардіограми з ознаками найбільш розповсюджених та важких кардіологічних захворювань та навчають лікарів самостійно їх аналізувати. Окремо тренуються медики проводити серцево-легеневу реанімацію. Вивчають також основні показання і протипоказання для проведення інтервенційних коронарних втручань, вчаться інтерпретувати ангіограми пацієнтів з різними ураженнями.
Планується до кінця року провести навчання усіх сімейних лікарів та медсестер області.
 
Паралельно для пацієнтів створили буклети із роз'ясненнями важливих факторів ризику серцево-судинних захворювань: нормальні показники артеріального тиску, холестерину, глюкози.