Закарпатська медицина на порозі реформ

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

    В Ужгороді відбулась нарада присвячена питанням реформування медицини та  впровадження системи eHeаlth.

Головні лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги спільно з фахівцями департаменту охорони здоров’я, Закарпатського обласного інформаційно-аналітичного центру та за участі  консультанта з управління субпроектом «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області» Ганни Романко, спільно шукали шляхи вирішення проблем, які стосуються впровадження системи електронного обігу документів та обговорювали низку питань щодо реформування медичної галузі.   

Головний лікар Мукачівського Центру ПМСД Вікторія Ланіпоінформувала колег про зустріч з Президентом та керівництвом МОЗ України, де було  обговорено план щодо реформи ПМСД. Зокрема увага була акцентована на таких питаннях: відсутність відповідних приміщень для закладів ПМСД, апаратури та медикаментів, недостатня кількість фахових медичних працівників. Також обговорено позитивні та негативні сторони створення об’єднаних громад і рекомендовано керівникам медзакладів розпочати роботу з лікарями щодо формування реєстру пацієнтів, ознайомитися з декларацією та вивчити договір по наданню медичної допомоги пацієнтам.

Надія Ващук - головний лікар КЗ ЦПМСД Полянської с/р с.Поляна -розповіла, що на нараді з Президентом обговорювались питання щодо здорового способу життя, про проблеми освіти під час підготовки медиків. Також  лікар поділилась досвідом роботи в об’єднаній громаді, розподілу коштів між різними галузями, визначення пріоритетів, оскільки керівництво громади бачить проблеми громади ближче, зсередини.

Володимир Кузьмик – заступник начальника управління лікувально-профілактичної роботи департаменту охорони здоров’я -інформував, що наразі обговорення медичної реформи проводиться активно. І хоча на сьогодні є два проекти Закону і різні бачення щодо їх реалізації, але всі повинні розуміти -  реформа необхідна і обов’язково буде. Також Володимир Кузьмик звернув увагу колег на те, що до департаменту надійшов лист від МОЗ України та Мінрегіонбуду, в якому пропонують надати інформацію щодо Перспективних мереж розташування закладів ПМСД з надання якісних медичних послуг населенню у сільській місцевості, що враховують фактичний стан утворення об’єднаних територіальних громад та перспективні адміністративні центри спроможних територіальних громад та Плани заходів щодо функціонування, оснащення, кадрового забезпечення та розвитку інфраструктури закладів ПМСД населенню у сільській місцевості.

Ольга Чемет - начальник управління лікувально-профілактичної роботи департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації -ще раз акцентувала увагу присутніх на тому, що медична галузь однозначно потребує реформування. І якщо ми прагнемо інтегрувати у європейське суспільство, то  змушені робити кроки в цьому напрямку. Чим швидше буде зроблена підготовча робота, в тому числі сформовані бази даних для запуску Е-heаlsсистеми, тим легше в майбутньому буде медичним працівникам працювати в нових умовах.

В той же час Ольга Чемет зазначила, що будь-які кроки треба робити в юридичній площині, яка сформована у державі на сьогодні. Зокрема, що стосується ПМСД - це вимоги статті 35-1 Закону України від 7 липня 2011 року № 3611-VI „Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги”.

            Іван Гуштан  – заступник директора департаменту охорони здоров’я також наголосив, що поки ідуть обговорення Закону треба діяти в межах діючого законодавства України.

Леонід Магарита –  головний лікар ОМІАЦзауважив що законодавчі ініціативи МОЗ передбачають обов'язкову реєстрацію медзакладів  у Національній системі електронного охорони здоров'я eHealth. Зараз проект реалізується в пілотному режимі, реєстрація медзакладів здійснюється на добровільній основі. Після прийняття Верховною Радою законів, що змінюють систему фінансування охорони здоров'я, у  2018 році  реєстрація медзакладів стане обов'язковою.Спочатку реєстрацію проходять медзаклади первинної допомоги, потім в системі зможуть зареєструватися лікарі первинної ланки та пацієнти.  Тому  керівникам  медзакладів  не  слід  зволікати, а  провівши  підготовчу  роботу  почати  реєстрацію  у  Національній системі електронного охорони здоров'я eHealth.

            Ганна Романко – консультант з управління субпроекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області», інформувала, що питання реформ галузі охорони здоров’я активно обговорюються, що Світовий банк надав позику Україні на розвиток галузі охорони здоров’я, в т.ч. і в Закарпатті за рахунок позики та співфінансування з місцевих бюджетів реалізується субпроект з розвитку кардіологічної служби. Представництво Світового банку в Україні багато уваги приділяє реформі галузі охорони здоров’я в Україні. Ганна Василівна зауважила, що окремі учасники наради пропонують зачекати з втіленням напрацьованих проектів з реформування, але на її переконання питання з реформ вже тепер треба обговорити з медичною спільнотою на місцях і намагатися зареєструвати установи у відповідних системах.  Відтак - відвідати кожного жителя своєї дільниці та обговорити з ним питання підписання майбутньої угоди по наданню послуги, провести самостійне вивчення проектів з реформ і т.д. Ця підготовча робота не призведе до порушення діючого законодавства України. Бо якщо Закон буде прийнятий і введений в дію з 1-го січня 2018 року вже не буде часу почати з вищенаведених питань.

Крім того, Анна Романко інформувала що  команда з реалізації субпроекту звітує про виконання заходів проекту за окремими індикаторами, одним із яких є матеріально – технічна укомплектованість ЦПМСД за 8-ми найменуваннями медичного обладнання (тонометр з набором манжет для вимірювання АТ дітям та дорослим на руках і ногах, стетофонендоскоп, отоофтальмоскоп портативний, рулетка вимірювальна 1,5 м, глюкометр, ростомір, ваги медичні (для дорослих), електрокардіограф портативний 3-х канальний з комбінованим живленням  та з авторозшифровкою).

Анна Романко звернулась до керівників ПМСД з проханням провести позачергову інвентаризацію і уточнити ще раз наявність зазначеного  медичного устаткування в медзакладах первинної ланки.

            Жваве обговорення та зацікавленість медиків викликав виступ Тетяни Козак – головного лікаря Ужгородського ЦПМСД. Вонаподілилась досвідом роботи з формування реєстру пацієнтів і попередила колег, що впевненість лікарів щодо підписання угод з надання послуги з достатньою кількістю пацієнтів не підтвердилась під час втілення роботи (Ужгородський Центр працює з формуванням реєстру пацієнтів з початку цього року – дов.). Лікар запропонувала колегам не зволікати і рухатися вперед негайно. Зі свого боку запропонувала консультативну допомогу. 

Фото