Час – рятує життя!

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

29 вересня серця відзначається Всесвітній день серця (World Heart Day). 

За статистикою захворювання серцево-судинної системи посідають перше місце у світі. Вони є причиною 17,5 мільйонів смертей щорічно.

    Україна займає перше місце в Європі за смертністю від серцево-судинних захворювань.
6 із 10 смертей спричинені саме цією патологією. Щороку від  серцево-судинних хвороб помирає 405 тисяч українців, більше половини з них (279 тисяч) - від ішемічної хвороби серця.  Це більше ніж від всіх видів раку, туберкульозу, СНІДу разом узятих.  

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань – це артеріальна гіпертензія, підвищений рівень холестерину крові, надмірна вага, гіподинамія, тютюнокуріння і стреси.

65% закарпатців з дорослого населення хворіють насерцево-судинні недуги. Понад 300 тисяч краян мають гіпертонію, а 250 тисяч – ішемічну хворобу серця. Щороку в області від серцево-судинних захворювань помирає до 8,600 тисяч людей, це 25 чоловік  щоденно! 

   За словами головного лікаря обласного клінічного кардіологічного диспансеру Романа Соскиди, сьогодні в арсеналі медиків області є все необхідне щоб ефективно надавати допомогу пацієнтам з цими захворюваннями. Так, одна з найбезпечніших патологій - інфаркт міокарду, який щороку забирає життя понад 1000 наших краян, ефективно лікується. Єдина умова – своєчасно і чимскоріш (протягом 10-15 хвилин!!!) викликати «швидку» при перших же ознаках інфаркту. На порятунок є всього кілька годин, за які медики повинні встигнути зняти кардіограму, провести за необхідності тромболізіс (розчинення тромбів що закривають кровоток) та доправити хворого у медзаклад, де на нього вже чекатимуть лікарі в операційній.  

Медики кардіодиспансеру проведуть необхідну маніпуляцію, яка дозволяє відновити кровоток у вражених судинах. Суть її полягає в тому, що через невеличкий розріз на шкірі у судину імплантується стент (мініатюрний розширяючий, підтримуючий  каркас, завдяки якому кров відновлює свій рух), і вже за кілька годин людина може повертатися до звичного життя і покинути медзаклад. Роман Соскида підкреслює, що всім пацієнтам, ця процедура проводиться безкоштовно, а хворі які доправляються в кардіодиспансер в ургентному стані повністю забезпечені необхідними стентами для надання допомоги. Зараз кардіодиспансер надає таку допомогу 24 години на добу, 7 днів на тиждень та 365 днів у рік.       

Поки такі маніпуляції здійснюють тільки в Ужгороді в обласному кардіодиспансері, але вже найближчими місяцями  в області завдяки реалізації спільного проекту Світового Банку та МОЗ "Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей"  буде відкрито ще одна така операційна в Хусті. Це дозволить значно скороти час транспортування пацієнтів до медзакладу і, відтак, більш ефективно та швидко усувати наслідки небезпечних серцевих станів.   

Відео