Дистанційні консультації кардіологів рятують життя пацієнтів на Запоріжжі

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:
Як дистанційні консультації рятують життя пацієнтів із хворобами серця на Запоріжжі
 
У сільській місцевості мешкає 33% українців. Усі вони потребують надання якісної та своєчасної медичної допомоги. Одним із вирішень цієї проблеми можуть стати дистанційні консультації. 
 
Щороку понад 50 тисяч українців страждають від інфаркту міокарда – ураження серцевого м'яза, викликаного гострим порушення його кровопостачання. Згідно із даними департаменту медичної статистики МОЗ України, показник смертності від інфаркту складає 12-32%. Більшість хворих із гострим інфарктом можна врятувати, якщо буде вчасно встановлений діагноз і надана невідкладна допомога. У великих містах із цим зазвичай немає проблем, а для мешканців віддалених районів поїздка до вузькопрофільного спеціаліста може вартувати життя. Кардіолог допомагає сімейному лікарю визначити тактику ведення пацієнта, яка допомога потрібна в цей момент: невідкладна медична допомога, транспортування в спеціалізований медичний заклад або стан не є критичний і пацієнт може залишатися вдома. Коли фельдшер чи сімейний лікар вдома у пацієнта чи в амбулаторії робить кардіограму, він може сумніватись у діагнозі. Тоді потрібно відправляти пацієнта до кардіолога і невідомо чи не трапиться із ним найгірше у дорозі. 
 
Комп'ютери та електрокардіографи рятують життя
 
Для вирішення цієї проблеми у Запорізькій області було створено систему дистанційного консультування лікарів первинної ланки фахівцями відділення інтенсивної терапії КУ «Обласний медичний центр серцево-судинних захворювань» Запорізької обласної ради у складних діагностичних випадках пацієнтів з кардіологічною патологією.
 
Завдяки закупівлі для всіх 32-х центрів первинної медико-санітарної допомоги Запорізької області повного набору мультимедійного обладнання, зокрема комп'ютерів, а також електрокардіографів із можливістю запису ЕКГ на флеш-носії, всі лікарі «первинки» області мають можливість отримати дистанційну консультацію вузькопрофільних спеціалістів. Обладнання було придбане у рамках субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим із хворобами системи кровообігу» у Запорізькій області. Субпроект є частиною спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». 
 
Як це працює
 
Завідувач відділення невідкладної первинної медико-санітарної допомоги Михайлівського району Запорізької області Валерій Плющ, який часто виїжджає додому до пацієнтів та відправляє своїх підлеглих на виїзди розповідає, що можливість швидко отримувати консультації вузькопрофільних спеціалістів-кардіологів значно вплинуло на рівень надання медичних послуг населенню Михайлівського району і врятувало не одне життя. 
 
«Якщо ЕКГ у чомусь ускладнює постановку діагнозу, будь-який черговий лікар безпосередньо у пацієнта вдома знімає електрокардіограму на флешку. Далі або прямо з дому хворого, якщо є така можливість, або по поверненню до відділення зв’язується по Skype із відділенням інтенсивної терапії Запорізького центру серцево-судинних захворювань, передає електрокардіограму і за 10-15 хвилин отримує її розшифровку. Це в значній мірі допомагає встановити правильний діагноз», – розповідає Валерій Плющ. 
 
Зазвичай у реанімаційному відділенні запорізького кардіоцентру цілодобово чергують двоє лікарів-кардіологів, які у режимі реального часу консультують лікарів первинної ланки. З моменту запровадження системи дистанційних консультацій сімейними лікарями із районів було направлено вже сотні електрокардіограм. 
 
«Завдяки впровадженій системі дистанційних консультацій у нас, з одного боку зменшується кількість помилкових госпіталізацій та не підтверджених діагнозів, а з іншого – всі ургентні хворі із гострими станами якнайшвидше потрапляють до нас – у те місце, де вони можуть отримати ту допомогу, якої потребують. Адже КУ «Обласний медичний центр серцево-судинних захворювань» Запорізької обласної ради є одним із закладів, що входять до всеукраїнської мережі реперфузійних центрів. Ми працюємо 24/7/365 та маємо досвідчену бригаду інтервенційних кардіологів», – говорить заступник генерального директора з медичної роботи КУ «Обласний медичний центр серцево-судинних захворювань» Запорізької обласної ради Ярослав Малиновський 
 
Таким чином завдяки обладнанню, закупленому за кошти проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», мешканці найвіддаленіших районів Запорізької області тепер можуть безкоштовно отримати фахову консультацію лікаря-кардіолога Центру серцево-судиних захворювань прямо вдома або в амбулаторії. А це означає – правильний і вчасний діагноз та якісне лікування.

Фото