Назва кластеру:
Розбудова спроможностей
Термін реалізації:
2015 - 2020 роки

Загальний опис

Робота у кластері спрямована на зміцнення організаційного потенціалу Міністерства охорони здоров’я України й органів урядування областей, які беруть участь у Проекті.

Основні напрями роботи у кластері:

·       заходи, спрямовані на підвищення якості медичних послуг;

·       освітні заходи для медичної спільноти;

·       заходи для створення потенціалу по залученню громадян;

·       освітні заходи, навчальні поїздки та тренінги для представників Міністерства охорони здоров'я та представників Проекту, тренінги для управлінських команд закладів первинної медико-санітарної допомоги.

У рамках реалізації Проекту підписано договір про публікацію україномовного перекладу настанов на засадах доказової медицини, з компанію DUODECIM Medical Publication Ltd. (ДУОДЕСІМ Медікал Паблікейшн Лтд.) для лікарів первинної ланки. Переклад з англійської та можливість публікації на якісному ресурсі реалізовано за кошти Проекту. Сучасні настанови на засадах доказової медицини вже використовуються лікарями первинної ланки для прийняття клінічних рішень і  позитивно впливають на якість надання медичних послуг громадянам України, зокрема у ситуаціях, що пов’язані із серцево-судинними та онкологічними захворюваннями.

Також Проект підтримує процес впровадження в практику лікарів первинної ланки Міжнародної класифікації ICPC-2. Кодування за допомогою цієї класифікації допоможе у формуванні якісних статистичних даних, дозволить ефективно вести медичну практику на рівні ПМД та підвищить якість обслуговування громадян.

Станом на кінець березня 2019 року підготовлено більше 40 регіональних тренерів з ICPC-2  та проведено низку тренінгів у закладах ПМД всій областей України (охоплення склало 80% лікарів ПМД (близько 17 000 лікарів). Тренінги проводилися у формі 3-х годинних зустрічей на базі закладів охорони здоров’я. Відзнято навчальну відео-лекцію для лікарів, яка доступна на сайті МОЗ України; розпочато процес підготовки відповідних методичних рекомендацій.

Заплановані конференції з міжнародною участю для лікарів первинної ланки підвищать мотивацію українських медиків  щодо використання сучасних інструментів в своїй практиці (доказова медицина, інформаційні системи тощо). Можливість обміну досвідом із закордонними колегами дозволить презентувати приклади успішних українських практик ПМД і запозичити досвід європейських колег щодо практичних аспектів ефективного ведення медичної практики, систем післядипломної освіти та самоврядування лікарів.  

Упродовж реалізації Проекту представники Міністерства охорони здоров'я та працівники регіональних субпроектів брали участь у міжнародних семінарах та тренінгах для ефективного впровадження Проекту, у навчальних поїздках з питань впровадження ключових змін в охороні здоров’я, розбудови організаційних спроможностей, розвитку управлінських навичок, електронної системи охорони здоров’я, інформаційних систем, громадського здоров’я.

Так, у березні 2019 року відбулася навчальна поїздка працівників МОЗ України та НСЗУ з метою вивчення британського досвіду функціонування системи охорони здоров’я та можливостей його застосування в Україні. Під час візиту навчальна група відвідала 11 служб та закладів м. Лондон, що планують, надають та оцінюють якість надання медичної допомоги, а також пропонують навчання та безперервний професійний розвиток для медичних працівників. Зокрема своїм досвідом поділилися такі служби: Національна служба здоров’я, Департамент охорони здоров’я та соціальної допомоги, Національний інститут здоров'я і досконалості допомоги, Комісія з питань якості надання догляду, медичний центр Villa Street, міська лікарня Whittington Health, медична служба Babilon, Центр наукових досліджень та аналізу у сфері медичної допомоги та соціального догляду Nuffield Trust, міська лікарня Royal Free Hospital, Британський медичний журнал. Група також представила результати реформи системи охорони здоров’я в Україні для працівників Посольства Україні у Великій Британії та Північній Ірландії.

Співпраця з потужною освітньою платформою для лікарів British Medical Journal дозволяє українським лікарям за дистанційною формою навчання опановувати знання  та навички відповідно до кращих світових практик. У березні 2019 року було заключено угоду з компанією «British Medical Journal», згідно якої 4 000 українських лікарів (передусім, лікарі первинної ланки надання медичної допомоги) матимуть доступ до он-лайн навчання (отримають ліцензії на використання навчальних продуктів системи «Кращі практики» та «BMJ навчання») протягом року, починаючи з березня 2019 року. Станом на кінець квітня, 3930 лікарів підключено до навчання на платформі BMJ, 45 додаткових тем (на додаток до існуючих на платформі ) були перекладені українською мовою та вже є доступними для користувачів платформи.

Досвід навчання на платформі, а також особливості запровадження безперервного професійного розвитку в Україні було обговорено під час спільної конференції МОЗ України та BMJ у травні 2019.

Від закладів охорони здоров‘я під час реформи на первинному рівні надання медичної допомоги очікується застосування  нових підходів в управлінні, господарюванні та наданні послуг. Однак, очільникам закладів, фінансистам та представникам власників закладів (місцевим адміністраціям) не вистачає відповідних знань, інформації та практичного досвіду для впровадження змін, пов’язаних впровадженням реформи. У відповідь на ці виклики, спільно з Проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», було розроблено тренінг «Фінансово-економічні та юридичні засади господарювання надавача первинної медичної допомоги» для управлінських команд надавачів ПМД-лідерів реформи.

Загалом, 363 лікаря з усіх регіонів України пройшли навчання на цих тренінгах.

Враховуючи потреби у розвитку спроможності працівників МОЗ України, обласних адміністрацій та практикуючих лікарів, в рамках кластеру планується організація тренінгів з питань управління проектної діяльності; комунікацій та організації медичних сервісів; компетенцій фахівців первинної ланки надання допомоги для пацієнтів з інсультами.

Окремий напрям роботи кластеру присвячений залученню громадян до трансформації системи охорони здоров’я. Це є обов’язковою умовою реалізації будь-якого Проекту Світового банку, адже головними зацікавленими особами є саме громадяни країни. Активності для залучення громадян відбуваються як на центральному рівні, так і на рівні Субпроектів у регіонах.

Матеріали:
Назва Файл укр Файл англ