МОЗ та Cвітовий банк розпочали втілення нової моделі роботи екстреної медичної допомоги

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

Міністерство охорони здоров’я розробило цілий ряд стратегічних заходів, що системно вплинуть на функціонування системи екстреної медичної допомоги в Україні. Ініціатива у рамках спільного зі Світовим банком проєкту «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей».

Група українських та іноземних фахівців, спираючись на міжнародний досвід, розробить пакет рекомендацій для операційних процедур та стандартів надання невідкладної допомоги у відділеннях ЕМД.

Проєкт, зокрема, передбачає навчання медичного персоналу за сертифікованими  міжнародними програмами, адаптованими під особливості української системи охорони здоров’я. Також відділення «екстренки» у близько півсотні опорних лікарень будуть оснащені новим медичним обладнанням відповідно до рекомендованих стандартів.

Нагальна необхідність розвитку екстреної медичної допомоги до сучасних умов та викликів обумовлена невтішно статистикою: в Україні рівень смертності на 100 тисяч населення є одним з найвищих у світі. Більше 70% летальних випадків складають захворювання системи кровообігу (гострий інфаркт міокарда, інсульт тощо) та зовнішні причини смерті (нещасні випадки, дорожньо-транспортні пригоди, насильницькі дії). При цьому рівень госпіталізації таких категорій пацієнтів і постраждалих, в порівнянні з показниками в країнах ЄС, є найнижчим. Так, смертність серед пацієнтів, доправлених до відділення з гострим інфарктом міокарда, становить 12,5 відсотка (у США – 3,3%).

Зниження показника смертності у категоріях пацієнтів та постраждалих відбудеться завдяки розвитку й синхронізації всіх ланок системи екстреної медичної допомоги: домедичної допомоги, ЕМД на догоспітальному етапі, а також перебування у відділенні ЕМД. Належна послідовність та спадкоємність етапів дасть змогу реалізувати так звану концепцію «золотої години». Її суть полягає у потребі надання пацієнтам допомоги протягом першої години після виникнення загрози життю. У цей період медики повинні відновити життєво важливі функції людини, інакше в органах та тканинах можуть розвинутись незворотні зміни з летальним наслідком.

Партнером МОЗ у реалізації проєкту виступає громадська організація «Всеукраїнська рада реанімації та екстреної медичної допомоги», котра є представником  Європейської спілки лікарів невідкладних станів (EUSEM) та офіційним провайдером Європейської Ради Реанімації (ERC) в Україні.