Процедури Світового банку дозволили зекономити мільйони бюджетних коштів

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:
Завдяки процедурам Світового банку вдалося зекономити мільйони бюджетних коштів на закупівлі медичного обладнання
 
Київська школа економіка зробила аналіз, спрямований на порівняння цін на медичне обладнання, придбане в рамках спільного проекту Міжнародного банку реконструкції та розвитку (Світовий банк) та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» та через електронну систему закупівель ProZorro. Економія на закупівлях окремих лотів в рамках проекту за рахунок прямих закупівель у виробників та обсягу придбаного обладнання сягнула 50% у порівнянні із аналогічними закупівлями через ProZorro. 
 
Спільний проект Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» розпочався у 2015 році. У проекті беруть участь 8 областей: Дніпропетровська, Полтавська, Рівненська, Вінницька, Волинська, Львівська, Закарпатська і Запорізька. Проект фінансується за рахунок позики банку в сумі 214,7 млн доларів США і, частково, за рахунок коштів місцевих бюджетів областей – учасників проекту. За ці кошти закуповується необхідне медичне обладнання, розхідні матеріали, проходить реконструкція та будівництво нових амбулаторій у регіонах, проводяться тренінги з підвищення кваліфікації для лікарів та молодшого медперсоналу, а також школи здоров'я для пацієнтів тощо. 
 
Київська школа економіки проводить незалежний моніторинг впровадження проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей» з осені 2017 року. Мета моніторингу: допомогти Світовому Банку та МОЗ України отримати достовірну інформацію про перебіг закупівель в рамках проекту, отримати зворотній зв'язок від кінцевих бенефіціарів – лікарів та громадян, а також залучити громадськість на місцях до контролю за впровадженням регіональних субпроектів. 
 
Незважаючи на складність процедур закупівель Світового банку, загальна економія на придбанні медичного обладнання склала мільйони гривень. Так, експерти Київської школи економіки проаналізували закупівлі, здійснені у період з січня 2017 року по липень 2018 року, п’яти категорій медобладнання: ангіографів, УЗД-сканерів, електрокардіографів, дефібриляторів та моніторів пацієнта. Для більш повного аналізу були досліджені ідентичні моделі в обох групах закупівель, що дозволило точніше порівняти ціни. За їхніми оцінками, більшість закупівель в рамках проекту призвела до економії ресурсів у порівнянні із закупівлями через Prozorro. При цьому кількість зекономлених коштів залежала від категорій та конкретних моделей медобладнання та коливалася від 2% до 50%. Хоча в деяких рідкісних випадках закупівлі проекту були більш дорогими, що пояснюється або поліпшеними технічними характеристиками або специфічними вимогами до медобладнання. 
 
«Було вирішено дослідити чи ефективно використовуються кошти кредиту шляхом порівняння ціни на товари, закуплені в рамках Проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» із загальними державними закупівлями через ProZorro. Ми дослідили групи медичного обладнання, котрі частіше закуповувались усіма субпроектами та на котрі витрачені найбільші кошти. По всіх цих групах обладнання ми не знайшли перевищення ціни у порівнянні із закупівлями через ProZorro. Частіше ми навпаки бачимо що ідентичні товари за процедурами Світового Банку в рамках субпроектів були закуплені за ціною значно нижче. Це пояснюється, передусім, великим обсягом закупівель в рамках тендерів субпроектів, а також прямою закупівлею від фірм-виробників, минаючи посередників», – пояснив Вадим Бізяєв, керівник дослідницького центру даних Київської школи економіки (KSE). 
 
Для прикладу, ціни на ангіографи, придбані в рамках проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» були нижчими за середні ціни по країні. Середня вартість ангіографічних систем, придбаних через електронну систему закупівель ProZorro становила 24 млн. грн., а середня вартість ангіографів, придбаних в рамках проекту, склала 18 млн. грн. 
 
Витрати на закупівлю ангіографів, УЗД-сканерів, електрокардіографів, дефібриляторів та моніторів пацієнта в рамках проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» становлять 382,4 млн. грн., що складає 60,4% від загальної вибірки. Всього в рамках проекту були придбано 8 ангіографів, 157 УЗД-сканерів різних моделей, 1 346 електрокардіографів, 520 дефібриляторів та 572 монітора пацієнта різних моделей.